Stavební materiál vs palivové dřevo. Víte, jaký je rozdíl mezi kulatinou, řezivem, fošnou nebo hranolem?
Pokud se rozhodnete pro práci s dřevem nebo pustíte se do stavění vlastní dřevostavby, možná bude dobré vzít si do ruky slovníček pojmů a naučit se pár základů, díky kterým si nebudete při realizaci stavby připadat jako Alenka v říši divů. V momentě, kdy na vás začnou na pile sypat termíny jako kulatina, fošna, prkno, hranol, lať či řezivo, a vy nebudete vědět, o co se jedná, hrozí, že bude komunikace a shánění materiálu daleko těžší.
Vše začíná u kulatiny, tedy pokácených, větví zbavených kmenů stromů, které jsou výchozím materiálem pro tvorbu dalšího řeziva, které se dále používá jako stavební materiál pro nejrůznější dřevěné konstrukce.
Kulatina se z lesa sváží do pil a dalších dřevozpracovatelských závodů. Tam kulatinu zpracují na rámových pilách (katrech) nebo na pásových pilách a tím vznikne z kulatiny řezivo, které se dále třídí podle kvality na stavební řezivo a například na truhlářské řezivo. Méně kvalitní kulatina a zbytky vzniklé pořezem se často zpracovávají do palivového dříví.
Palivové dřevo
Pokud je platný druhý případ, je kmen, případně i objemnější svážené větve porcovány do předem definovaných rozměrů, tak aby byl co nejjednodušší jejich následný transport a také manipulace s nimi. Některé podniky dokonce z kulatiny porcují již polena, tedy kulatinu řežou a čtvrtí na kusy, které se bez problému vejdou do kamen, pecí a krbových vložek. A zákazník tedy s tímto typem dřeva nemusí mít žádné starosti. Jedná se o tzv. štípané palivové dřevo v různých délkách.
Tímto způsobem může být zpracováván v podstatě kterýkoliv strom, v našich podmínkách však jako palivové dřevo slouží zejména jehličnany, jako je smrk, borovice, modřín, v případě listnatých dřevin se nejčastěji zatápí břízou, bukem, dubem, habrem či jasanem. Jednotlivé druhy se od sebe liší svou tvrdostí a s ní spojenou výhřevností a také množstvím popela a sazí, které jejich spalování vytváří. V neposlední řade má m3 ( kubík ) různých druhů palivového dřeva rozdílnou cenu. Je proto dobré si vše spočítat a zjistit, které dřevo je pro vaše účely tím nejideálnějším.
Zásadní je však jeho vlhkost. Mokré dřevo totiž špatně hoří. Nejen, že má špatnou výhřevnost (velká část energie, je spotřebovaná na odpaření vody), ale bude vám i pořádně zanášet komín sazemi.
Nejčastěji se u palivového dřeva na topení setkáte s jednotkou PRSM. Jedná se o sypané naštípané špalky nejčastěji délky 33 nebo 25 cm do objemu 1×1×1 m. Dále je možné palivové dřevo koupit i tzv. skládané na paletu nebo balené v pytlích. V důsledku je asi jedno, jakou variantu využijete. Bude spíše záležet na objemu, který odeberete, nebo možnostech dopravy.
Nasekané špalky mají mezi sebou mezery a nelze říci, že 1 PRSM dřeva obsahuje 1m3 dřeva, ale je to jednotka srovnatelná pro všechny dřeviny.
TIP: štípané palivové dřevo můžete jednoduše objednat na našem webu.
Dřevo jako stavební materiál
Pokud nechcete dřevem topit, ale využít jej jako stavební materiál, v našich zeměpisných šířkách a délkách se budete nejčastěji setkávat se smrkem, borovicí, jedlí a modřínem, tedy dřevem jehličnanů, které přináší ideální poměr v porovnání ceny a výkonu a vlastností. U domů, především jejich interiérů, však není problém narazit i na všeobecně tvrdší dřevo listnatých stromů.
Z obou případů můžete získávat deskové řezivo, tedy takový materiál, jehož šířka je minimálně dvojnásobně delší než tloušťka. Do této kategorie spadají prkna a také nejširší fošny.
Druhou kategorií je hraněné řezivo, u kterého je šířka naopak menší než dvojnásobek tloušťky. Do této kategorie spadají lišty, latě, hranolky, hranoly a trámy. Ty se od sebe liší velikostí jednotlivých stran s tím, že velikostně nejmenší jsou latě, a naopak trámy jsou největší.
Řezivo lze dále po vysušení opracovávat například na výrobu hoblovaných výrobků jako jsou palubky, terasová a podlahová prkna, lišty atd.
Tip: v našem online katalogu najdete řadu dřevěných impregnovaných i neimpregnovaných produktů.
Více k tématu:
České dřeviny jsou využívané k nejrůznějším účelům. Víte, k čemu je vhodný smrk, nebo k čemu se využívá dub či buk?
Bydlení ve dřevě přináší nejen příjemný, ale i zdravý život