Víte, jak se správně postarat o dřevo po povodních?
Po nedávných povodních, které zaplavily velkou část ČR i okolních zemí a způsobily obrovské škody, se začaly množit dotazy týkající se ochrany dřeva před vodou. Lze dřevo, dřevostavby, nábytek a produkty ze dřeva, zejména v exteriéru, nějak preventivně ochránit? A co se dřevem, které bylo během povodní několik hodin či dokonce dnů vystaveno vodě?
Prevence je základ
Vlhkost pro dřevo představuje velký problém. Dokonce jej lze označit za ten největší. Ostatně i my na našem blogu jsme na tento problém již několikrát upozornili, např. v tomto článku. Ještě závažnějším problém je namočení dřeva či dřevěného výrobku do vody.
Dlouhodobé vystavení dřeva srážkám způsobuje jeho postupnou degradaci a výrazně snižuje jeho životnost. Ideální řešením, jak těmto nechtěným přírodním vlivům předejít, je preventivní ochrana dřeva vakuově-tlakovou impregnací. Aplikace speciálních ochranných látek probíhá pod vysokým tlakem, což zajistí efektivní ochranu dřeva nejen na jeho povrchu, ale i vevnitř. Dřevo se stane mnohem odolnějším nejen vůči vodě, ale také vůči houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu. Tento typ ochrany dřeva je vhodný pro dřevěné konstrukce, dřevěná dětská hřiště, ploty, terasy, pergoly, dřevěný nábytek a řadu dalších výrobků ze dřeva ve venkovním prostředí.
Umyjte dřevo čistou vodou
Pokud bylo dřevo ve vodě, tak je potřeba rychle jednat. Samozřejmě hůř je na tom neošetřené dřevo, ale i to impregnované by nemělo být delší čas ve vodě. Velmi často se stává, že majitelé nemovitostí po povodních zachraňují vše, co se dá, ale dřevo neřeší. Přitom dřevo a dřevěné konstrukce by měly být prioritou. U dřevostaveb může voda narušit její konstrukci a poškodit statiku budovy a izolaci. Po delším kontaktu s vodou začnou dřevěné produkty a nábytek postupně degradovat. Zaplavené neošetřené dřevo je ohrožené hnilobou, která vzniká zanesením bakterií do dřeva během jeho zaplavení. Voda tak může ohrozit fasádu, terasu, dřevěný přístřešek pro auto a řadu dalších dřevěných konstrukcí.
Prvním krokem, který je nezbytné co nejdříve podniknout, je umytí dřeva proudem čisté vody. Velkou výhodou dřeva ošetřeného tlakovou impregnací je jeho rychlejší vysychání. Při omývání impregnovaného dřeva si ale dejte pozor, abyste jej nemyli vodou pod tlakem, která může narušit ošetřený povrch dřeva. Opatrně také s mechanickým čištěním, při němž můžete poškodit strukturu dřeva.
Nechte dřevo pečlivě vysušit
Po důkladném umytí dřevo nechte postupně vysušit. Vyhněte se přímému slunci, aby nedocházelo k praskání nebo jiným deformacím dřeva. Pokud máte dřevostavbu, tak je potřeba z budovy nejprve vyčerpat vodu a odstranit veškeré poškozené materiály. Určitě bude také potřeba si zapůjčit či zakoupit profesionální vysoušeče. V případě rozsáhlejšího poškození určitě kontaktujte specializovanou firmu.
Po vyschnutí dřeva zkontrolujte pevnost dřevěných konstrukcí a stav dřeva. U neošetřeného dřeva, které bylo ve vodě, se může stát, že jej napadne hniloba a plíseň, což se může projevit až po nějakém čase. V tomto případě bude potřeba poškozené dřevěné části vyměnit. Vysušené dřevo, které není ošetřené vysokotlakou impregnací doporučujeme ošetřit fungicidním napouštědlem nebo insekticidním nátěrem pro ochranu dřeva před dřevokazným hmyzem, houbami a plísní. Doporučujeme také nanést novou vrstvu impregnace či lazury, která dřevo ochrání před vlhkostí. Tyto rychlé kroky zajistí, že dřevo, dřevěné konstrukce a výrobky ze dřeva si udrží svou pevnost a dlouhou životnost.
TIP: Český Dřevařský ústav připravil speciální příručku Jak účinně vysušit zaplavenou dřevostavbu, kterou si můžete stáhnout z tohoto odkazu.
Více k tématu:
Největší zkázou pro dřevo je vlhkost. Jak jej před ní chránit?
Dřevokazný hmyz vám může sežrat střechu nad hlavou. Jak se proti němu bránit?
Sušení dřeva. Kdy je množství vody v dřevě naprosto optimální?